Rysunek ołówkiem – czym rysować? Trudny wybór ołówka.

Rysunek ołówkiem. Kurs rysunku. Ołówek. Pencil. Rysunek architektoniczny. Kurs ASP
Rysunek ołówkiem - czym rysować? Trudny wybór ołówka.
Ołówek do rysowania nauka rysunku DOMIN

Jeżeli miałbym zgadywać czym większość osób wykonało swój pierwszy rysunek to założę się, że był to rysunek ołówkiem. Większość z nas intuicyjnie uznaje to narzędzie za najbardziej podstawowe i najprostsze w użyciu. Okazuje się jednak, że wybór ołówka nie jest aż tak oczywisty.

Rysowanie zajmuje nasz umysł, oko i… rękę! A w ręku na początku mamy ołówek! Nawet jeżeli marzy Ci się kariera w Pixar – musisz mieć opanowane podstawy warsztatowe, a te najlepiej rozwijać na najprostszych narzędziach – zacznijmy więc od ołówka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rodzaje ołówków

Ze względu na sposób działania/mechanizm, ołówki możemy podzielić na następujące typy :

Ołówki tradycyjne to te, które prawdopodobnie od lat masz w piórniku, to grafit otoczony drewnem. Swój pierwszy rysunek ołówkiem zrobiłeś zapewne właśnie takim narzędziem.

hobby, nauka rysunku, lekcje rysunku, kurs hobby, zajęcia dla dzieci

Ołówki mechaniczne to takie, w których grafit schowany jest w plastikowym  lub metalowym opakowaniu imitującym ołówek tradycyjny. Gdy ołówek stępi się za pomocą prostego mechanizmu naciskamy na końcówkę – a grafit wysuwa się. Musimy jednak kontrolować wysuwanie się grafitu – jeśli będziemy nieostrożni – grafit może wypaść i pokruszyć się. 

Nasi prowadzący na kursie i rysownicy najchętniej korzystają z ołówków mechanicznych o grubościach 2 mm i 5 mm – do rysowania na większych formatach. Taki ołówek sam w sobie jest dość ciężki, pewnie leży w dłoni. Polecamy je bardziej wprawionym rysownikom.

Rysunek ołówkiem - czym rysować? Trudny wybór ołówka.

Ołówek automatyczny – to ołówek również o mechanizmie wysuwania rysika jednak trochę bardziej zaawansowanym. Podczas naciśnięcia na końcówkę wysuwa się konkretna długość rysika. Celowo piszemy o rysiku – ołówki automatyczne bardzo często są precyzyjne, grubość rysika jest mała – do 1 mm. Sprawdzą się do rysowania małych ilustracji gdzie bardzo zależy nam na precyzji, do konstruowania brył i figur na małych formatach (np. w szkicowniku) oraz do rysunków technicznych i architektonicznych.

Rysunek ołówkiem. Kurs rysunku. Ołówek. Pencil. Rysunek architektoniczny. Kurs ASP
Rysunek ołówkiem. Kurs rysunku. Ołówek. Pencil. Rysunek architektoniczny. Kurs ASP

To były rodzaje ołówków uwzględniające ich budowę. Jeśli zaczynasz swoją przygodę polecamy te najprostsze – dlaczego? Warto zacząć od podstaw, tradycyjny ołówek jest lekki, ma prostą budowę, możesz go ostrzyć w dowolny sposób, jest też tani – dzięki temu możesz przetestować różne modele, warianty, grubości i … twardości. Właśnie – pora napisać o ważniejszej kwestii niż sam wygląd.

Twardości ołówków.

Co sprawia że ołówek jest miękki – to właśnie grafit – im go więcej w naszym ołówku tym jest on bardziej miękki. Za twardość odpowiada kaolin – im więcej kaolinu w rysiku – tym ołówek jest twardszy.

Ołówki dzielimy na:

TWARDE – oznaczone literą H

Twardości ołówków – H2, H3, H4, H5, H6, H7, H8, H9

Kiedy używać twardych ołówków?

– do wykonywania rysunków technicznych,

– do  narysowania bardzo cienkich linii,

Rysunek ołówkiem. Kurs rysunku. Ołówek. Pencil. Rysunek architektoniczny. Kurs ASP

Trzeba być bardzo ostrożnym podczas rysowania nimi, gdyż czasem możemy bardziej docisnąć do papieru a ten – odkształca się, wgnieciemy go. Mocno postawiona linia twardym ołówkiem jest trudna do usunięcia. Ołówkiem z grupy H – nie uzyskamy mocnej intensywnej czerni.

MIĘKKIE – oznaczone literą B

Rozróżniamy miękkości B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9

Ołówki miękkie z grupy B

– świetne do rysunku sztalugowego i dużych formatów

– zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia gumką, gdyż nie musimy ich tak mocno dociskać by uzyskać satysfakcjonującą kreskę

– uzyskamy nim mocną czerń bez nadmiernego dociskania do papieru

– umożliwiają gładkie cieniowanie.

Rysunek ołówkiem. Kurs rysunku. Ołówek. Pencil. Rysunek architektoniczny. Kurs ASP

POŚREDNIE – HB – najpopularniejsza twardość oraz F.

Jakimi ołówkami zacząć rysować?

Polecamy mieć ołówki z grupy miękkich umożliwiające stawianie linii bez zbędnego dociskania, wówczas w razie pomyłki – łatwiej usuniesz niepotrzebną linię. Ołówki z grupy B płyną po kartce, praca z nimi jest znacznie przyjemniejsza niż w przypadku ołówków twardych. Jednak zbyt miękki ołówek ( od 5B-9B ) może się mocno rozmazywać, praca z nim będzie przypominać rysunek węglem. Rysunek bardziej bogaty w walor np. na kursie ASP wymaga bardziej miękkich ołówków np. z przedziału 4B-8B. Natomiast precyzyjny rysunek ołówkiem robiony na kursie Architektura lepiej wyjdzie jeżeli będziesz używać trochę mniej miękkich rysików np. 2B-5B

Do rysunku artystycznego i architektonicznego odradzamy ołówki automatyczne – mają one bardzo cienkie rysiki. Na kursie pracujemy na dużych formatach, nie ma więc konieczności szkicowania cienkim rysikiem 0.5 mm – sugerujemy wybór ołówków tradycyjnych . Jeśli natomiast nie chcesz za często ostrzyć ołówka – przygotuj sobie na zajęcia 2-3 ołówki o tej samej miękkości. 

Na początek dobrze będzie mieć ołówki od 2B do 4B. Z biegiem czasu poszerzysz swoje zbiory o jeszcze bardziej miękkie grafity.

Dobrą alternatywą mogą okazać się ołówki mechaniczne. Do tego typu ołówka możemy dokupić grafity np. 2B, 4B, 6B, jednak warto pamiętać, że ołówek z rysikiem jest znacznie cięższy, podczas długiej sesji rysunkowej nasza ręka może się zwyczajnie męczyć – dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na ciężar ołówka i jego wyważenie, aby było dopasowane do naszych preferencji. Jest to jednak dobry pomysł dla osób które nie chcą co chwilę ostrzyć ołówka.

Na koniec pamiętaj, że to nie tyle od ołówka zależeć będzie czy praca się uda czy nie, ale od Twojego zaangażowania i umiejętności. Im więcej czasu poświęcisz na rozwój – tym szybciej dostrzeżesz efekty, czego Ci życzymy!

Rysunki ołówkiem – dobre przykłady

Jeżeli chcesz nauczyć się podstaw rysunku ołówkiem zapraszamy na nasz kurs – wyślij zgłoszenie już dziś! Ty też możesz zacząć tak rysować!