Grafika artystyczna a projektowa- jakie różnice?

 Dwie grafiki

Współczesny człowiek każdego dnia jest bombardowany informacjami oraz otoczony obrazami, zaczynając od opakowań, logo czy plakatów wiszących na przystankach komunikacji miejskiej, aż po wszelkiego rodzaju wystaw w muzeach. Zadaniem grafika jest dostosowanie środków wizualnych do funkcji danego obiektu. Warto jednak zauważyć, że grafika artystyczna i projektowa to dwa różne obszary tej samej dziedziny. Choć obie mają na celu komunikację obrazową, różnią się pod względem celu, procesu twórczego oraz oczekiwań wobec efektów.

Czym charakteryzuje się grafika artystyczna?

Tak jak obie grafiki zajmują się pracą nad komunikacją wizualną, to grafika artystyczna nie kładzie nacisku na działanie praktyczne. Może być ona jedynie wyrazem procesu twórczego artysty, będąc autonomiczną formą sztuki w najczystszej postaci. Jej celem jest wywołanie w odbiorcy emocji, wymuszeniem do refleksji lub zwrócenie jego uwagi na wyznaczoną problematykę. Jednak to, że nie musi służyć jakiejś praktycznej funkcji, nie znaczy że nie może tego robić!!! Ze względu na wybraną uczelnię oraz jej program zajęć, student kierunku grafiki artystycznej jest także przygotowywany do podjęcia pracy w zawodzie projektanta grafika. Dobrymi przykładami prac grafika artystycznego są plakaty artystyczne, ilustracje do książek oraz linoryty. 

Czym charakteryzuje się grafika projektowa?

Z założenia głównym celem dobrze zaprojektowanej grafiki jest jej czytelność, przejrzystość, funkcjonalność, a przy tym estetyka. Studenci grafiki projektowej będą zatem w głównej mierze kładli nacisk na praktyczne podejście do tej dziedziny. Uczą się tworzenia prac, które będą komunikowały konkretne treści lub idee w sposób zrozumiały i efektywny. Przykładami takich prac są logo, plakaty, ulotki, strony internetowe, czy reklamy. Dlatego grafik projektowy musi brać pod uwagę takie aspekty jak grupa docelowa, przekaz marketingowy, zasady typografii, kolorystyki, kompozycji, a także media, w których projekt będzie wykorzystywany. Nie oznacza to, że taki wyważony sposób tworzenia oraz praca są nudne. Studiując grafikę projektową również można się dobrze bawić!

Który kierunek wybrać? Grafika artystyczna czy projektowa?

Jeśli nie lubisz ograniczeń, wolisz swobodę w interpretowaniu swoich myśli i emocji oraz interesuje Cię tworzenie niezależnych, ekspresyjnych projektów, które nie muszą odpowiadać wymaganiom zleceniodawców, grafika artystyczna będzie dla Ciebie lepszym wyborem. Będziesz miał możliwość eksperymentowania na dużą skalę z różnymi technikami i materiałami, a Twój rozwój będzie bardziej związany z indywidualnym stylem.

Natomiast jeśli sprawia ci przyjemność praca z klientem, rozwiązywanie problemów za pomocą formy wizualnej oraz praktyczne podejście do sztuki, które jest związane z realnymi potrzebami rynku i odbiorcy, a przy tym intryguje cię wpływ designu na postrzeganie obiektu przez odbiorcę- grafika projektowa może być dla Ciebie doskonałym wyborem.

Jak stworzyć portfolio na oba te kierunki?

W 2024 roku wymogi rekrutacyjne na Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na obie grafiki były bardzo podobne. Przyszły student grafiki będzie musiał przygotować portfolio składające się z 3 prac malarskich oraz 5 prac rysunkowych. Wśród nich  musi się zawrzeć minimum jedna praca przedstawiająca martwą naturę oraz pełen obraz postaci. Dodatkowo takie portfolio musiało zawierać 5 prac własnych, które odróżniają dany kierunek. Przykładowo prace własne zawarte w portfolio na grafikę projektową to plakaty, znaki graficzne, logo, ilustracje. Natomiast w modelowym portfolio na grafikę artystyczna mogą znaleźć się prace typu linoryty, kolaże, monotypie lub szkice. 

Niestety praca nad tworzeniem portfolio na uczelnię artystyczną nie należy do najprostszych. Jednak regularne działanie, odpowiednie zaangażowanie i częste szkicowanie z pewnością pozytywnie odbiją się na jakości Twojej wizytówki. Czasem jednak ciężko jest znaleźć przestrzeń do pracy lub motywację do jej rozpoczęcia. Z pomocą przychodzi kurs rysunku DOMIN, w którym prowadzący pomogą Ci w przyjemnych warunkach stworzyć odpowiedni zasób dzieł do teczki. Co więcej podczas licznych konsultacji przekażą swoją wiedzę oraz doświadczenie.

Jak wyglądają egzaminy wstępne?

Aby dostać się na którąś z grafik, oczywiście oprócz portfolio, trzeba przejść resztę etapów rekrutacji. W zależności od tego, która z nich Cię interesuje, ten proces będzie się od siebie różnił.

 Na grafikę projektową będzie to egzamin stacjonarny składający się z dwóch etapów: zadanie projektowe oraz rozmowa kwalifikacyjna. Pierwsze z zadań może składać się z dwóch części, w których to kandydat będzie musiał się wykazać swoimi zdolnościami i predyspozycjami w myśleniu graficznym. Będzie miał do wykonania ilustrację/ znak /piktogram do narzuconego hasła lub tematu.

Natomiast egzamin na grafikę artystyczną ogranicza się jedynie do przeglądu portfolio oraz rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej drogą online. Tak jak w przypadku grafiki projektowej, będzie to niedługa rozmowa, podczas której kandydat będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez skład rekrutacyjny. Przed taką rozmową warto przygotować sobie w głowie odpowiedzi na pytania jak:

Jaki grafik/graficy inspiruje Cię najbardziej?

Dlaczego zależy Tobie na studiowaniu grafiki artystycznej?

Na jakiej wystawie/ wydarzeniu artystycznym byłeś/ byłaś ostatnio? 

Co mogę powiedzieć o pracach, które zamieściłem/ zamieściłam w portfolio?

Co również warto wiedzieć?

  • Na niektórych uczelniach nie ma podziału na grafikę artystyczną i projektową, a działają one wspólnie jako jeden kierunek. Przykładami są ASP  w Warszawie, Gdańsku,  Krakowie oraz Poznańskie collegium da Vinci. Akademie, na których ten podział jest wyznaczony to ASP we Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Katowicach i Poznaniu. 
  • Ilość miejsc jest ograniczona, bo na grafikę projektową przyjęto 22 osoby, a na artystyczną jedynie 18.
  • Zalety i atrakcyjność obu kierunków przyciąga tłumy zaiteresowanych, próbujących swoich sił w rekrutacji, co skutkuje dużą ilością osób na jedno miejsce: ok. 10.
  • Absolwenci grafiki artystycznej jak i projektowej mogą znaleźć pracę w agencjach reklamowych, wydawnictwach, galeriach sztuki, instytucjach wystawienniczych, mediach lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Takie osoby również mogą pracować w studiu projektowym czy prowadzić zajęcia plastyczne.
  • Tu znajdziesz linki do strony wydziałow:

Grafika artystyczna: https://uap.edu.pl/uczelnia/wydzialy/wydzial-grafiki-artystycznej/

Grafika projektowa: https://uap.edu.pl/uczelnia/wydzialy/wydzial-grafiki-projektowej/

 

Przykładowe prace graficzne, których tematy mogą wzbogacić portfolio:

                                        LINORYT

                                           PLAKAT

Małgorzata Rydlewska, linoryt, 2023r.
Małgorzata Rydlewska, plakat do spektaklu Jerzego Gruzy ,,Antygona", 2022r.